Операція з видалення кіст шиї

Кісти шиї виявляють в основному у дітей та підлітків, у дорослих пацієнтів зустрічаються рідше. Найчастіше зустрічаються серединні та бічні кисти шиї.

Середня кіста шиї – результат переміщення зачатка щитоподібної залози на передню поверхню шийного відділу під час внутрішньоутробного розвитку. Є щільним, безболісним утворенням з чіткими межами, зміщується при ковтанні. При запаленні збільшується, стає болючим, з’являється почервоніння, набряк. Часто разом з кістою формується серединна нориця шиї, яка може бути первинною (якщо щитомовна протока не заростає) або вторинною (виникає при нагноєнні кісти).

Бічна кіста шиї утворюється при порушенні організації лімфовузлів, коли в їх закладку включається епітелій слинних залоз. Являє собою округле утворення з чіткими межами, що має щільну та еластичну консистенцію, безболісна, може досягати п’яти сантиметрів. Розташоване на лівій або правій бічній поверхні шиї – у сонному трикутнику, попереду грудинно-ключично-соскоподібного м’яза. Шкіра над боковою кістою рухлива і не має зміни кольору.

Діагностика кіст шиї

  • Візуальний огляд, пальпація;
  • УЗД шийного відділу;
  • Фістулографія з контрастом;
  • Пункція вмісту кісти з цитологічним дослідженням.

Одним з найчастіших ускладнень кіст шиї є їхнє запалення з частим рецидивуванням, що викликає необхідність радикального хірургічного видалення.

Операції при кістах шиї

Стандартне хірургічне лікування включає:

  • надріз шкіри над утворенням;
  • висічення кісти разом із капсулою, що необхідно для уникнення рецидивів
  • при серединній кісті видаляється частина під’язикової кістки, з якою кіста пов’язана анатомічно і є причиною рецидиву
  • пошарове ушивання рани та накладання косметичного шва.

Вся процедура займає 1-2 години.

При запаленні кісти операція здійснюється поетапно. Спочатку проводять санацію кісти, після чого обробляють антисептиками до повного загоєння. Призначається курс протизапальних та антибактеріальних препаратів. Далі, залежно від індивідуальних особливостей організму, стихання запалення та динаміки загоєння, проводиться стандартна операція з усунення кісти шиї.

Після завершення операції біоматеріал направляється на обов’язкове гістологічне обстеження, щоб унеможливити злоякісні зміни.

У певних випадках спостерігається малігнізація кіст шиї. Злоякісність перед операцією діагностувати складно, можна запідозрити клінічно, діагностуючи інвазію в навколишні тканини, метастатичну лімфоаденопатію, КТ або УЗД ознаки, характерні для малігнізації. У такому разі проводиться більш радикальна операція. Прогноз сприятливий, ефективність операції становить 95%.

Реабілітаційний період залежить від складності проведення операції. Чим простіше і легше вона протікала, тим швидше відновиться пацієнт. У післяопераційному періоді призначають протизапальну та антибактеріальну терапію. Перебування пацієнта у стаціонарі становить від 1 до 3 діб. Надалі рекомендовано регулярне спостереження хірурга контролю одужання.

Потрібна допомога?

Замовте зворотній дзвінок і я Вам неодмінно передзвоню