Питання-Відповідь

Як часто трапляються хірургічні захворювання ендокринних органів?

  • У 30% населення світу при УЗД виявляються вузли щитоподібної залози, злоякісні новоутворення зустрічаються у 2,2%;
  • Хірургічні захворювання ендокринних залоз зустрічаються у 2% дорослого та 1% дитячого населення України.
  • Дифузний токсичний зоб спостерігається у популяції 1-3%;
  • Поширеність гіпотиреозу становить від 3 до 16% у чоловіків та від 4 до 21% у жінок та збільшується з віком
  • Феохромоцитома зустрічається у 1% хворих із постійно підвищеним діастолічним артеріальним тиском, будучи однією з причин гіпертензії.

Чи можна за зовнішніми ознаками дізнатися, що зі щитоподібною залозою не все гаразд?

Для цього треба періодично оглядати в дзеркалі область шиї, де розташована щитоподібна залоза, вміти м’яко промацувати її. Якщо ви помітили припухлість або якесь ущільнення, необхідно здатися фахівцю – ендокринологу. Якщо ви схудли, стали дратівливими, агресивними, почастішало серцебиття, з’явилася аритмія, погіршився сон, почало кидати в піт, можливо підвищилася функція залози та розвивається тиреотоксикоз. При появі слабкості, сонливості, сухості шкіри, погіршенні слуху та нестабільності тиску можливе зниження вироблення гормонів – гіпотиреоз.

Коли потрібно проводити біопсію при вузлах у щитоподібній залозі. Навіщо це потрібно?

Біопсію призначають при виявленні у вузлі змін: нерівний контур, нерівномірна щільність, підозрілі включення. У разі необхідно переконатися, чи немає загрози злоякісного переродження. Тонкою голкою під контролем УЗД фахівець бере клітини пухлини на дослідження. Точність діагностики за допомогою біопсії понад 95 відсотків. Якщо вузол правильної форми, круглий, з чіткими межами та рівномірною щільністю, то його можна не перевіряти: швидше за все, він доброякісний. Щоб не пропустити момент, коли новоутворення почне змінюватись, бажано щороку проводити ультразвукове дослідження.

Що робити, якщо результати біопсії «Атипова фолікулярне ураження невизначеного значення», «Фолікулярне новоутворення»?

При таких результатах біопсії показано лобектомію щитоподібної залози. Підтвердити доброякісне чи злоякісне утворення щитоподібний залози можна лише після видалення ураженої частки щитоподібної залози. Патологи повинні дивитися дуже тонкі зрізи тканини, щоб поставити діагноз.

Утриматися від діагностичної лобектомії можливо при негативному результаті тесту основних генетичних маркерів у пунктатах цитологічно «невизначених» тиреоїдних вузлів.

Які ліки я прийматиму після видалення щитоподібної залози?

Якщо у вас була виконана тотальна тиреоїдектомія, вам потрібно буде приймати тироксин для замісної терапії. Тироксин має тривалий період напіврозпаду, і потрібно близько 6-8 тижнів з початку прийому препарату для підбору оптимальної дози. Контроль здійснюється за допомогою аналізу крові ТТГ вашим лікарем.

У мене після операції знизився кальцій у крові, як довго мені приймати препарати кальцію?

За щитоподібною залозою знаходяться паращитоподібні залози, які допомагають контролювати рівень кальцію у крові. Якщо вони під час операції пошкоджені або видалені (можуть розташовуватись усередині щитоподібної залози), рівень кальцію в крові може бути тимчасово знижений. Це вимагатиме від вас прийому добавок з кальцієм та вітаміном D. Існує 1% шанс постійного прийому кальцію та 5% шанс тимчасового прийому кальцію.

Чи є обмеження після моєї операції на щитоподібній залозі?

Ви можете поновити звичайну діяльність через 1-2 тижні після операції. Заохочуються прогулянки на свіжому повітрі, підйом та спуск сходами та виконання легких дій. Уникайте напруженої діяльності або підняття чогось, доки ви не відчуєте можливості відносно свого стану. Якщо ви почуваєтеся добре і не приймаєте знеболювальні, ви можете керувати машиною (зазвичай на третій або четвертий день після операції).

Як проводиться діагностика тиреоїдиту Хашимото?

Тиреоїдит Хашимото – це хронічне аутоімунне захворювання щитоподібної залози з лімфоцитарною інфільтрацією. Хворі скаржаться на безболісне збільшення щитоподібної залози або «ком у горлі». Пальпується безболісна, ущільнена, часто збільшена щитоподібна залоза. Багато пацієнтів мають симптоми гіпотиреозу. Діагноз ґрунтується на виявленні високого титру антитіл до тиреоїдної пероксидази. При ультразвуковому дослідженні тканина щитоподібної залози має гетерогенну, гіпоехогенну ехоструктуру з ділянками, що утворюють гіпоехогенні мікровузли зі зниженою васкуляризацією.

Що таке аденома паращитоподібної залози?

Аденома паращитоподібної залози – пухлина доброякісного характеру, що є одним із проявів первинного гіперпаратиреозу, захворювання, яке призводить до порушення обміну кальцію в організмі. У випадках високого рівня паратгормону та кальцію крові показано видалення паратиреоїдної аденоми.

Чи можна одразу потрапити на операцію, минаючи очну консультацію хірурга?

Так, це можливо. Сучасні умови потребують нових зручностей спілкування пацієнта та лікаря. Питання щодо діагностики, тактики лікування, необхідності операції можна вирішити дистанційно. Для цього необхідні свої скарги, висновки УЗД, результати гормональних аналізів надіслати на Вайбер або Телеграм за телефоном:  +38 (066) 298-38-99, +38 (066) 754-02-96.

Того ж дня ви отримаєте докладну відповідь. Ми дбаємо про ваше Здоров’я!

Пишіть про проблеми, які вас цікавлять, і ми обов’язково дамо просту відповідь на складні питання.

Потрібна допомога?

Замовте зворотній дзвінок і я Вам неодмінно передзвоню