Операції на щитоподібній залозі

Найбільша кількість операцій в ендокринній хірургії виконується на щитоподібній залозі. Дотепер в Україні залишається досить висока операційна активність при лікуванні тиреоїдних захворювань. Вона становить 1,69 операцій на 10 000 населення, що вимагає визначення строгих показань і проведення стандартизації протоколів лікування вузлових форм зоба, аутоімунних тиреопатій, пухлин щитоподібної залози.

Діагностичні дослідження для уточнення обсягу операції:

  • лабораторні аналізи – ТТГ, Т3, Т4, АТПО, кальцитонін, паратгормон;
  • УЗД щитоподібної та паращитоподібної залоз;
  • тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія вузлів щитоподібної залози та лімфовузлів шиї з цитологічним, імуноцитохімічним та генетичним дослідженням;
  • комп’ютерна томографія шиї та органів грудної клітки (при підозрі на шийно-загрудинний зоб або злоякісність);
  • сцинтиграфія щитоподібної залози (за показаннями);
  • ларингоскопія голосових складок (за показаннями).

Основні види операцій на щитоподібній залозі:

  • Резекція щитоподібної залози – часткове видалення тканини щитоподібної залози;
  • Гемітиреоїдектомія – видалення однієї частки (половини) щитоподібної залози;
  • Тиреоїдектомія – повне видалення щитоподібної залози;
  • Тиреоїдектомія з центральною або бічною лімфодисекцією шиї.

Етапи тиреоЇдектомії

Операційний доступ. Робиться поперечний розріз у центрі по лініях розмітки з урахуванням природних анатомічних складок та ліній натягу шкіри, для досягнення оптимальних косметичних результатів. Довжина розрізу залежить від типу захворювання, розміру щитоподібної залози, необхідності проведення лімфодисекції та анатомічної особливості шиї. У середньому розріз може становити від 2 см до 15 см (при проведенні тиреоїдектомії з видаленням бічних лімфовузлів шиї).

Виділення щитоподібної залози. Проводиться після поділу передніх м’язів шиї з мінімальною травматичністю, що забезпечує меншу болючість після операції та дозволяє пацієнту швидше відновити рухливість.

Гемостаз. Передбачає роздільну перев’язку гілок спочатку верхньої щитоподібної артерії, потім нижньої щитоподібної з відповідними венами. Під час операції зупинка кровотечі проводиться за допомогою ультразвукової коагуляції, що значно скорочує час операції, знижує ризик післяопераційних кровотеч, зменшує кількість шовних матеріалів, що залишаються в тканинах пацієнта.

Мобілізація поворотних нервів, відділення паращитоподібних залоз. Щитоподібна залоза зміщується до трахеї і виділяються поворотні нерви від нижнього полюса залози до місця входу нерва в горло. Одночасно відокремлюються паращитоподібні залози від щитоподібної, зберігаючи їхнє кровопостачання. Для контролю цілісності проводиться візуальний та апаратний нейромоніторинг.

Мобілізація щитоподібної залози здійснюється прецизійною оперативною технікою.

Залежно від характеру захворювання проводиться:

Резекція щитоподібної залози – видалення вузлового або кістозного утворення залози з максимальним збереженням незмінених тканин. Показання: аденоми, вузли, кісти щитоподібної залози, коли решта залози макроскопічно не змінена, має звичайні розміри та нормальну структуру.

Гемітиреоїдектомія – видалення однієї частки щитоподібної залози. Показання: доброякісні пухлини, аденоми, вузловий зоба, мінімальноінвазивна мікрокарцинома.

Тиреоїдектомія – повне видалення щитоподібної залози. Виконують при злоякісній пухлині, багатовузловому колоїдному зобі, хронічному аутоімунному тиреоїдиті, хворобі Грейвса.

Тиреоїдектомія з центральною або бічною лімфодисекцією шиї. Обсяг лімфодисекції визначається до операції на підставі ультразвукової оцінки поширеності процесу. Включає тотальне видалення щитоподібної залози з одномоментним регіонарним видаленням жирової клітковини та лімфовузлів. Показанням до тиреоїдектомії з лімфодисекцією (центральною або бічною) є злоякісні новоутворення щитоподібної залози з метастазуванням в лімфатичні вузли шиї.

Дренування ложа щитоподібної залози. Після операції до місця, де знаходилася щитоподібна залоза, підводиться гнучка силіконова трубка, з’єднана з вакуумним відсмоктуванням для видалення залишків крові протягом першої доби.

Поєднання інтрадермальним косметичним швом шкірного розрізу. Проводиться нерозсмоктуючими матеріалами та видаляється на другу добу або розсмоктуючими матеріалами, тоді видалення шва не потрібно.

Тривалість операції на щитоподібній залозі від 60 до 100 хвилин залежить від обсягу оперативного втручання. При ураженні лімфовузлів шиї тривалість операції збільшується до 3-4 годин.

Післяопераційний період

У першу добу пацієнт відчуває неприємні відчуття в ділянці операції, першіння в горлі при ковтанні, які легко знімаються запровадженням сучасних безопіоїдних анестетиків. Ці явища зазвичай мають помірний характер і проходять через кілька днів. Іноді під розрізом може накопичуватися рідина, яку хірург відводить за допомогою шприца та голки. При неускладненому перебігу післяопераційного періоду на 2-3 добу хворий може бути переведений під амбулаторне спостереження.

Відновлення та лікування після операції

Після тиреоїдектомії всі пацієнти потребують прийому тиреоїдних препаратів, що обговорюється з пацієнтом до операції. Правильний прийом препаратів тироксину не знижує якість життя пацієнта та проводиться під контролем ендокринолога. Якщо захворювання було викликане злоякісною пухлиною, може знадобитися лікування радіоактивним йодом, що визначається формою пухлини та поширеністю процесу. Дотримання правильного протоколу лікування дозволяє досягти повного одуження при високодиференційованій тиреоїдній карциномі.

Потрібна допомога?

Замовте зворотній дзвінок і я Вам неодмінно передзвоню